fotografia ślubna krok po kroku

Fotografia ślubna niejedno ma imię. Oglądając piękne zdjęcia ze ślubu, zwykle myślisz że są wspaniałe, wzruszające; ale nie każdy od razu zorientuje się na jakim etapie ślubu je zrobiono. Narzeczeni nie zawsze łatwo rozpoznają czy zdjęcia które ich zachwyciły pochodzą z sesji pozowanej czy są to prawdziwe zdjęcia reportażowe. Ale po kolei:

Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej

Sesja narzeczeńska to doskonały sposób by poznać jak pracuje się z fotografem jeszcze przed ślubem który (ślub, nie fotograf) i bez tego zapewnia duże wrażeń. Przy okazji możesz stworzyć piękne zdjęcia które możecie wydrukować, oprawić i udekorować nimi salę weselną.

Sesję narzeczeńska jest po to, by pokazać Wasze uczucie w piękny sposób. Możecie też przynieść gadżety które kojarzą Wam się z Waszym uczuciem, zaręczynami, lub też z datą ślubu – to pomaga stworzyć filmik lub pezentację na podziękowania dla rodziców albo prozenty dla nich. Cokolwiek wymyślicie, pamiętajcie że najważniejsi na sesji jesteście Wy!

Najczęściej sesje narzeczeńskie robi się w plenerze. W razie potrzeby, sesję narzeczeńską można zorganizować w studio, dzięki czemu będą zupełnie inne w charakterze niż zdjęcia z Waszej sesji plenerowej.

Reportaż z przygotowań ślubnych

Przygotowania do ceremonii ślubnej i zabawy weselnej to bardzo „fotogeniczna” część ślubu. Tych ważnych chwil, nie sposób pominąć w reportażu ślubnym.

Dodatkami są fryzjer, makijaż panny młodej, ubieranie sukni ślubnej, ubieranie pana młodego i przywdziewanie wszelakich dodatków. Przygotowania ślubne to także typowa przedślubna gorączka, zjeżdżanie się rodziny i gości, dekorowanie samochodu i wyjazd do kościoła. To pierwsza okazja, by wykonać zdjęcia grupowe, jeszcze przed wyjazdem do kościoła. Dla mnie dobry reportaż jest kwintesencją fotografii. Przy okazji zapraszam do zobaczenia zdjęć zawodowych reportażystów.

Wiele par stara się nie denerwować przed ceremonią i wszystko idealnie przygotować. Mnie się natomiast wydaje, że nerwy, rozgardiasz i pewna doza improwizacji to klucz do ciekawych i udanych zdjęć tego dnia.

Fotografowanie ceremonii ślubnej

Ceremonia ślubna to najpiękniejszy moment ślubu i jego sama kwintesencja.To tutaj właśnie odbywa się właściwy ślub młodej pary.

Niezależnie czy ceremonia odbywa się w kościele czy w urzędzie stanu cywilnego, piękne chwile to schodzenie się gości ślubnych, wejście młodej pary, pięknie udekorowane miejsce ślubu, wzruszeni rodzice, kazanie księdza celebrującego Mszę Świętą lub przemówienie urzędnika, przysięga pary młodej i założenie sobie na palce obrączek, wyjście z kościoła czy USC oraz przyjmowanie pierwszych życzeń. Tutaj, jest też okazja by zrobić zdjęcia grupowe.

Bezpośrednio po ceremonii pod kościołem, najczęściej pary przyjmuje życzenia ślubne.

To bardzo piękne chwile, choć często słabo pamiętane przez narzeczonych z powodu sporego stresu. Ale to tylko dodatkowy powód by zdecydować się na doświadczonego fotografa.

Wesele, przyjęcie lub uroczysty obiad

Zdjęcia weselne obejmują zwykle punkty jak przyjazd Państwa Młodych pod salę weselną, powitanie przez rodziców toasty. Dalej następuję często pierwszy taniec, zabawa weselna której towarzysza w późniejszych etapach takie atrakcje jak

  • tort weselny
  • podziękowania dla rodziców
  • no i wreszcie tradycyjne oczepiny

Osobiście najbardziej lubię przemówienia członków rodziny. Ten element nie pojawia się zawsze i dopiero nieśmiało wkracza do naszych uroczystości zaślubin. Jest to jednak zawsze bardzo mocny punkt w reportażu ślubnych.

Wesele czy przejęcie ślubne to też element który najmocniej się ostatnio zmienił. Od ponad roku, widziałem zaledwie kilka tradycyjnych ślubów z oczepinami i tańcami. Coraz częściej fotografuję śluby z obiadem dla rodziców a potem uroczystością dla znajomych. Często też pary młode zamiast wesela, decydują się na zdjęcia grupowe przy okazji uroczystego obiadu a potem na rozudowany plener innego dnia.

oczywiście i tutaj najlepszą metodą na dobre zdjęcia są dobry fotograf  z doświadczeniem w fotografowaniu ślubów oraz spontaniczność i naturalność. Warto tez porozmawiać z fotografem wcześniej obejrzeć wspólnie kompletny materiał ze ślubu żeby wiedzieć jak planowane przez Was atrakcje zwykle wychodzą w obiektywie.

Plener ślubny

Kreatywny plener ślubny, to gwarancja pięknej pamiątki ze ślubu. To zdjęcia calkiem różniące się charaktetem od reportażu. To możesz zrobić zdjęcia wystudiowane i „na spokojnie”. Plener może być zorganizowany w różnorodnej scenerii – w centrum miasta, w lesie lub nad wodą.

Różne są miejsca i różne tez ujęcia – mamy ujęcia klasyczne oraz bardziej naturalne, spontaniczne i zabawne.

Różne mogą być też same zdjęcia – z delikatną obróbką oraz przetworzone bardzo ekspresyjnie. O samej obróbcie możecie dowiedzieć się więcej z mojej strony marcel zaborski – fotografia i okolice

Sesję ślubną można urozmaicić na wiele sposobów – wyjeżdżając za granicę lub też wynajdując przykłady ciekawej architektury które są atrakcyjnym tłem do sesji.

Dla mnie ideałem jest wykonanie dopracowanego pleneru w miejscu gdzie odbył się ślub. Dzieki temu uzyskamy zdjęcia z jednej strony dopracowane a z drugiej strony będących naturalnym dopełnieniem zdjęć reportażowych. Niezależnie jednak od szczegółów, najlepiej sprawdza się spontaniczność, naturalność i po prostu bycie sobą.

Więcej informacji o realizacji usługi plener ślubny i ofercie znajdziecie na stronie głównej.

Powrót na stronę główną