Kamerzysta czy fotograf? Kogo zatrudnić do uwiecznienia ślubu?

Fotograf, czy kamerzysta? To trudny wybór. Postaram się opisać częste wątpliwości par młodych i może coś mi się uda podpowiedzieć?

Zalety fotografa na ślubie

Warto zatrudnić fotografa na  ślub. Osoba robiąca zdjęcia ma sporo zalet. Przede wszystkim nie pracuje w systemie ciągłym i jest mniej widoczna. Tak mi się w każdym razie wydaje, chociaż samemu będąc fotografem ważącym ponad 100 kilo mogę być bardziej widoczny niż mi się wydaje. A jednak, sposób pracy fotografa jest taki, że zwykle nie musi trzymać się bardzo blisko.

Mam też wrażenie, że  fotografowie trochę lepiej wychodzą cenowo.

A może kamerzysta na ślub?

Co kamera, to kamera! Tak, w każdym razie, kiedyś myślałem. Kiedyś, to znaczy do momentu kiedy zrozumiałem że fotografia dla mnie to jest to! Jednak ruchome obrazki też mają swoje zalety. Bo eeee… są ruchome? mistrzowski fotograf na jednym zdjęciu uchwyci emocje lub kwintesencję całego dnia.

Ale kamerzysta może też nagrać dźwięk, co przy ślubnych scenkach rodzajowych także się liczy.

Ale czy kamerzysta na ślub i fotograf nigdy nie wchodzą sobie w drogę?

Odpowiedź: zawsze wchodzą sobie w drogę. Ale po prostu z czasem uczą się razem pracować. Dobry kamerzysta na ślub zwykle nagrywa dużo materiału video, więc może z niego usunąć fragmenty, gdzie za dużo jest fotografa.

I analogicznie fotograf wykonuję dużo zdjęć, z których w czasie selekcji usuwa zawierające mniej idealne zdjęcia, w tym przedstawiające uśmiechniętą, rumianą twarz kamerzysty (prawie wszyscy kamerzyści tak wyglądają, zauważyliście?)

Ważny szczegół: jeśli ekipa kamerzysto-fotograficzna się zna, to umie pracować ze sobą.

Ważny szczegół dwa: kamerzysta kamerzyście nie równy. Może to być jedna osoba z kamerą, a mogą być dwaj kamerzyści z lustrzankami, przez co tworzą materiał z dwóch kątów. Taki materiał sprawie też że fotograf lub team fotografów mniej przeszkadza.

Efektem pracy videografa jest film. Można go zaprezentować na pendrive, czy online.

Fotografia ma tu większe nieco pole do popisu. Ze zdjęć mogą powstać piękne odbitki w dowolnym formacie i rozmiarze. Ponadno mamy do dyspozycji całą gamę albumów i fotoalbumów. To niewątpliwa i ogromna przewaga fotografii. Pisallem kiedyś o tym artykuł na mojego bloga (dział o fotografii) – całość możesz zobaczyć tutaj natomiast w skrócie syuacji wygląda tak:

Kogo zatem wybrać? Fotografa czy kamerzystę?

Odpowiedź jest super prosta. Jeśli masz odpowiedni budżet to zarówno videografa, jak i fotografa.

W innym wypadku sam fotograf będzie lepszy (ale ja jestem fotografem więc nie można mi tak do końca wierzyć).

99% rodziców, gdyby musieli coś wybierać, to zdecydują się tylko na kamerzystę, za to zdecydowana większość narzeczonych woli fotografów.

A jak jest Was i jaka ekipa uwieczni Wasz ślub?


0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *